سنگ چینی ازنا

سنگ چینی ازنا
سنگ چینی ازنا
سنگ چینی ازنا

مشخصات ظاهری و موقعیت معدن

سنگ چینی ازنا دارای زمینه رنگی سفید بوده و خطوط و هاله های مشکی و طوسی رنگ بر روی آن وجود دارد که معمولا این خطوط و هاله ها تقریبا موازی هم هستند. معدن سنگ چینی ازنا در استان لرستان و در اطراف شهر ازنا واقع شده است.

پیشینه استفاده از سنگ ازنا

سابقه استفاده از سنگ چینی ازنا بسیار طولانی می باشد و اصطلاحا سنگ ازنا سنگ شناخته شده ای برای پیمانکاران و مهندسان می باشد.در گذشته از سنگ چینی ازنا معمولا به صورت ۲۰ طولی و ۱۵ طولی در نمای ساختمان ها و دیواره های داخلی و همچنین ابعاد ۲۰ در۲۰ و ۳۰ در ۳۰ و….. در کف پارکینگ ها استفاده می شده ولی تقریبا از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۵  استقبال از سنگ ازنا و سنگ های چینی مشابه برای استفاده در نما و دیگر فضاهای ساختمان کاهش یافت. بعد از سال ۱۳۹۵ با توجه به پیشرفت دستگاه های سنگبری و توان تولید سنگ بریده در سایزهای بزرگ واسلب و همچنین مقایسه قیمت سنگ چینی ازنا با سنگهای مشابه وارداتی تقاضا از این سنگ بالا رفته است.

فضاهای مناسب برای استفاده

از سنگ چینی ازنا می توان در کف فضاهای تجاری ، مسکونی و کف و دیواره لابی استفاده کرد. استفاده از سنگ چینی ازنا در نما به شرط رعایت کردن استانداردهای اجرایی و اسکوپ کردن صحیح و یا به صورت خشک مجاز می باشد چون سنگ چینی ازنا از جمله سنگ هایی می باشد که در مجاورت شرایط جوی متفاوت و نور آفتاب و تغییر رنگ مقاوم می باشد (با کمی دقت در نماهای ساختمان های با عمر بیشتر ۴۰ سال که کم هم نیستند میشود به این موضوع پی برد).

ساب پذیری و جذب آب

با توجه به بافت سنگ چینی ازنا این سنگ ساب پذیری بالایی دارد در نتیجه انعکاس نور زیادی دارد به همین دلیل معمولا در فضاهای پر نور جهت جلوگیری از انعکاس بیش از حد نور سطح سنگ چینی ازنا را چرمی می کنند. جذب آب سنگ چینی ازنا نسبتا پایین می باشد ولی در کل نوع فرآوری و موادی که بر روی سنگ در هنگام تولید استفاده میکنند بسیار در این مورد موثر است به عنوان مثال جذب آب سنگی که روی آن اپوکسی شده کمتر از سنگی می باشد که روی آن اپوکسی نشده باشد.

سایزهای متداول

سنگ ازنا  در سایزهای متداول ۴۰ طولی ،۶۰طولی که معمولا این سایزها در بدنه استفاده می شوند و سایزهای ۶۰ در ۳۰ ، ۴۰ در ۴۰ ، ۵۰ در ۵۰ ، ۶۰ در ۶۰، ۶۰ در ۱.۲۰، ۸۰ در ۸۰ و … و همچنین اسلب تولید می شود.سنگ اسلب سنگ چینی ازنا به صورت بوک مچ و فورمچ موجود می باشد که قاعدتا قیمت آن از سنگ اسلب تک بالاتر می باشد.

قیمت سنگ ازنا

قیمت سنگ جینی ازنا به عوامل مختلفی از قبیل سورت بندی ، ابعاد و کیفیت مواد مصرفی جهت فرآوری بستگی دارد. طبیعتا سنگ های با ابعاد بزرگتر و سورت پاک تر و یکدست تر قیمت بالاتری خواهند داشت.

سنگ های مشابه

از سنگ های مشابه سنگ چینی ازنا می توان به سنگ چینی الیگودرز و پرشین اسکاتو وهمچنین سنگ چینی لای بید اشاره کرد. برای ایجاد یک سطح ضد سر می توان از سنگ چینی ازنا بوش همر شده در کف فضاهای بیرونی استفاده کرد.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت و سایزهای موجود با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.