سنگ بازالت

ویژگی های سنگ بازالت

در علم زمین شناسی سنگ های حاصل از انجماد مواد گداخته را آذرین می نامند. در واقع سنگ های آذرین خود به دو دسته درونی و بیرونی تقسیم می شوند. سنگ بازالت جزء سنگ های آذرین بیرونی می باشد. میتوان گفت سنگ بازالت جزء سنگ های سخت و دانه ریز می باشد که در طبیعت به رنگ های مختلف یافت می شود. درصد سیلیساین نوع سنگ پایین بوده و معمولا زیر 50 درصد می باشد. این سنگ بازمانده فعالیت های آتشفشانی می باشد. معمولا مناطقی که آتشفشان های خاموش هستند، این نوع سنگ و البته به رنگ های مختلف و به وفور می توان یافت.

سنگ بازالت یکی از سنگ‌های آتشفشانی است که به علت ویژگی‌های خاص خود، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زیر برخی از خصوصیات این سنگ را بررسی خواهم کرد:

۱. مقاومت و سختی سنگ بازالت: سنگ بازالت با دارا بودن ساختار چسبنده و فراوانی کریستال‌ها، مقاومت فشاری و سختی بالایی دارد. این ویژگی‌ها باعث می‌شوند که سنگ بازالت در نمای ساختمان‌ها، فنداسیون‌ها و زیرساخت‌های سنگین استفاده شود.

۲. رنگ و جلوه زیبایی سنگ بازالت: سنگ بازالت در رنگ‌های تیره مانند سیاه، خاکستری و قهوه‌ای یافت می‌شود. این رنگ‌ها به همراه جلوه‌های براق و بازتابی که در سطح سنگ تشکیل می‌شود، ظاهری زیبا به ساختمان‌ها می‌بخشد. از این رو، سنگ بازالت در صنعت ساختمان و طراحی منظر استفاده‌های فراوانی دارد.

۳. مقاومت در برابر عوامل خارجی: سنگ بازالت تحت فشار و اصطکاک، مقاوم و پایدار است. علاوه بر آن، این سنگ نسبتاً ضدآب و مقاوم در برابر تغییرات دما و عوامل آب و هوایی است. به همین دلیل، سنگ بازالت در ساختمان‌ها، سیستم‌های آبیاری، مسیرهای راه‌آهن و تونل‌ها استفاده می‌شود.

۴. سازگاری در طرح بندی سنگ بازالت: با توجه به ساختار معمولاً منظم و آجده شدن آن، سنگ بازالت به خوبی در طرح‌بندی‌های مختلف قابل استفاده است. مثلاً در ساخت راه‌ها، کف پوش‌ها و نمای خارجی ساختمان‌ها می‌توان از سنگ بازالت به عنوان یک المان طراحی است.

از سنگ مرمریت لاشتر و گرانیت مروارید مشهد هم میتوانید دیدن کنید.

فضاهای مناسب جهت استفاده از سنگ بازالت و ابعاد آن

از این سنگ در صنایع مختلف از جمله ساختمان سازی استفاده می شود. یکی از موارد استفاده از این نوع سنگ در ساختمان سازی بکار بردن لاشه های آن برای دیوارچینی می باشد. یکی دیگر از موارد استفاده این سنگ اجرای آن به صورت سنگفرش محوطه های بیرونی ساختمان در ابعاد و ضخامت های مختلف می باشد. ابعاد متداول این سنگ موجود در بازار معمولا به صورت تایل ، 40 طولی ، 40 در 40 و 40 حکمی و ضخامت 2 سانت می باشد و در مجموعه سنگ البرز تولید و عرضه میگردد. از این نوع سنگ همچنین در دیواره های فضاهای داخلی و خارجی نیز می توان استفاده کرد.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت و سایزهای موجود با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.