سنگ چینی ازنا

سنگ چینی ازنا
سنگ چینی ازنا
سنگ چینی ازنا

مشخصات ظاهری و موقعیت معدن

ازنا یکی از مناطق شهرستان خرم‌آباد در استان لرستان در ایران است. سنگ چینی ازنا، که در این منطقه به دست می‌آید، یک نوع سنگ طبیعی با زمینه رنگی سفید است که دارای خطوط و هاله‌های مشکی و طوسی رنگ است. این خطوط و هاله‌ها معمولاً موازی به یکدیگر هستند و به واسطه فرآیندهای زمین‌شناسی و تشکیل سنگ به وجود می‌آیند. معدن سنگ چینی ازنا در نزدیکی شهر ازنا واقع شده است. این سنگ به دلیل الگوی خاص خطوط و هاله‌هایی که دارد، استفاده‌های مختلفی در صنایع ساختمانی و طراحی داخلی دارد. به عنوان مثال، از سنگ چینی ازنا می‌توان در کف‌سازی، دیوار چینی، پنجره‌ها، نمای ساختمان و سایر بخش‌های معماری استفاده کرد.

پیشینه استفاده از سنگ ازنا

سابقه استفاده از سنگ چینی ازنا بسیار طولانی می باشد و اصطلاحا سنگ ازنا سنگ شناخته شده ای برای پیمانکاران و مهندسان می باشد.در گذشته از سنگ چینی ازنا معمولا به صورت 20 طولی و 15 طولی در نمای ساختمان ها و دیواره های داخلی و همچنین ابعاد 20 در20 و 30 در 30 و….. در کف پارکینگ ها استفاده می شده ولی تقریبا از سال 1383 تا 1395  استقبال از سنگ ازنا و سنگ های چینی مشابه برای استفاده در نما و دیگر فضاهای ساختمان کاهش یافت. بعد از سال 1395 با توجه به پیشرفت دستگاه های سنگبری و توان تولید سنگ بریده در سایزهای بزرگ واسلب و همچنین مقایسه قیمت سنگ چینی ازنا با سنگهای مشابه وارداتی تقاضا از این سنگ بالا رفته است.

فضاهای مناسب برای استفاده از سنگ ازنا

از سنگ چینی ازنا می توان در کف فضاهای تجاری ، مسکونی و کف و دیواره لابی استفاده کرد. استفاده از سنگ چینی ازنا در نما به شرط رعایت کردن استانداردهای اجرایی و اسکوپ کردن صحیح و یا به صورت خشک مجاز می باشد چون سنگ چینی ازنا از جمله سنگ هایی می باشد که در مجاورت شرایط جوی متفاوت و نور آفتاب و تغییر رنگ مقاوم می باشد (با کمی دقت در نماهای ساختمان های با عمر بیشتر 40 سال که کم هم نیستند میشود به این موضوع پی برد).

ساب پذیری و جذب آب در سنگ ازنا

با توجه به بافت سنگ چینی ازنا این سنگ ساب پذیری بالایی دارد در نتیجه انعکاس نور زیادی دارد به همین دلیل معمولا در فضاهای پر نور جهت جلوگیری از انعکاس بیش از حد نور سطح سنگ چینی ازنا را چرمی می کنند. جذب آب سنگ چینی ازنا نسبتا پایین می باشد ولی در کل نوع فرآوری و موادی که بر روی سنگ در هنگام تولید استفاده میکنند بسیار در این مورد موثر است به عنوان مثال جذب آب سنگی که روی آن اپوکسی شده کمتر از سنگی می باشد که روی آن اپوکسی نشده باشد.

سایزهای متداول سنگ ازنا

سنگ ازنا  در سایزهای متداول 40 طولی ،60طولی که معمولا این سایزها در بدنه استفاده می شوند و سایزهای 60 در 30 ، 40 در 40 ، 50 در 50 ، 60 در 60، 60 در 1.20، 80 در 80 و … و همچنین اسلب تولید می شود.سنگ اسلب سنگ چینی ازنا به صورت بوک مچ و فورمچ موجود می باشد که قاعدتا قیمت آن از سنگ اسلب تک بالاتر می باشد.

قیمت سنگ ازنا

قیمت سنگ جینی ازنا به عوامل مختلفی از قبیل سورت بندی ، ابعاد و کیفیت مواد مصرفی جهت فرآوری بستگی دارد. طبیعتا سنگ های با ابعاد بزرگتر و سورت پاک تر و یکدست تر قیمت بالاتری خواهند داشت.

سنگ های مشابه

از سنگ های مشابه سنگ چینی ازنا می توان به سنگ چینی الیگودرز و پرشین اسکاتو وهمچنین سنگ چینی لای بید اشاره کرد. برای ایجاد یک سطح ضد سر می توان از سنگ چینی ازنا بوش همر شده در کف فضاهای بیرونی استفاده کرد.

همچنین برای مشاهده سنگ مرمریت لاشتر و سنگ گرانیت مروارید مشهد از اینجا اقدام کنید.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت و سایزهای موجود با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.