سنگ بازالت مجموعه البرز
بازالت
می 24, 2022
قیمت سنگ مرمریت آرک بیرجند مجموعه البرز
قیمت سنگ مرمریت آرک بیرجند
می 28, 2022
سنگ آندوزیت مجموعه البرز

عکس از دپوی سنگ آندوزیت در کارخانه مجموعه سنگ البرز

سنگ آندوزیت

سنگ آندوزیت جزء سنگ های آذرین بیرونی است که از آواره‌های آتشفشانی تشکیل می باشد. این سنگ دارای بافتی مینایی و متالومتالیک است و به علت ویژگی‌های خاص خود، در صنعت ساخت و ساز و دکوراسیون بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع سنگ بعد از سنگ بازالت بیشترین فراوانی را در بین سنگ های آذرین بیرونی دارد. از نظر خصوصیات، این سنگ بسیار به سنگ بازالت نزدیک بوده و فقط شرایط تشکیل آنها متفاوت می باشد. این سنگ جزء سنگ های سخت و ریزبلور می باشد. این سنگ بازمانده فعالیت های آتشفشانی می باشد. معمولا در مناطقی که آتشفشانهای خاموش هستند این نوع سنگ به وفور یافت می شود. با توجه به خصوصیات این سنگ امروزه از این سنگ در فضاهای مختلف ساختمان به خصوص در فضاهای خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. از این نوع سنگ می توان در سنگفرش فضاهای باز و همچنین بدنه دیوارهای محوطه استفاده نمود. سنگ اسپراخون که از سنگ های شناخته شده داخلی می باشد از جنس سنگ آندوزیت می باشد.

برخی از ویژگی‌های سنگ آندوزیت:

1.مقاومت بسیار بالا در برابر سرما و گرما نسبت به سایر سنگ‌ها که به همین دلیل در هر اقلیمی حتی سرمای شدید و رطوبت بالا قابل استفاده است.
2. با توجه به کیفیت بالا، مقاومت و زیبایی منحصر به فرد و سبک بودن از قیمت مناسبی نسبت به سایر سنگ‌ها برخوردار است.
3. نسبت به تمام سنگ‌های گرانیت از وزن کمتر و دوام بالاتری برخوردار است.
4. به دلیل فاصله مولکولی مناسبی که در این سنگ وجود دارد کاملا با ملات همسان می‌شود.
5. هر چقدر از عمر سنگ می‌گذرد، جلا و زیبایی آن‌ها بیشتر از قبل می‌شود.

کاربردهای سنگ آندوزیت:

1. سنگ معماری: به عنوان سنگ ساختمانی و تزئینی، سنگ آندوزیت برای ساخت بازارچه‌ها، معابر، فرودگاه‌ها، پیاده‌روها، نمای ساختمان‌ها، پل‌ها و سایر سازه‌های معماری استفاده می‌شود. بافت متناوب سفید و سیاه و الگوهای گوناگون سنگ آندوزیت، زیبایی و خاصیت تزئینی آن را به هر ساختمانی می‌بخشد.

2. کفپوش: به دلیل مقاومت بالا در برابر سایش، سنگ آندوزیت برای کفپوش‌های داخلی و خارجی استفاده می‌شود. این سنگ می‌تواند در فضاهای عمومی مانند، رستوران‌ها، هتل‌ها، همایشگاه‌ها، گالری‌ها و مناطق بازی بکار رود. همچنین، در حیاط‌ها، تراس‌ها و پاتیو‌ها نیز استفاده می‌شود.

3. نمای ساختمان: سنگ آندوزیت به عنوان سنگ نما در پوشش ساختمان‌ها شناخته شده است. این سنگ با برخورداری از الگوها و رنگ‌های مختلف، نمایی زیبا و طراحی شکل‌پذیر را به ساختمان‌ها می‌بخشد.

4. محوطه‌سازی: برای ایجاد محوطه‌سازی زیبا و استحکام بالا، سنگ آندوزیت به عنوان مواد سنگین استفاده می‌شود. این سنگ در ساخت پله‌ها، دیوارسنگ‌ها، بنچ‌ها، فاصله‌گذارها و آبشارها کاربرد دارد. با توجه به خصوصیات مقاومتی و زیبایی سنگ آندوزیت، بسیاری از معماران و طراحان داخلی آن را در پروژه‌های خود بهره می‌برند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.