سنگ چینی الیگودرز
سنگ چینی الیگودرز
اکتبر 30, 2021
سنگ چینی ازنا

سنگ چینی ازنا کار شده در عظیمیه کرج

سنگ چینی

سنگ چینی یا کریستال يا عامیانه آن به نام سنگ چينی، توده سنگهای آهکی یا دولومیتی هستند که در اثر عوامل درونی، نظیر درجه حرارت و فشار، متبلور شده اند و از این رو جزء سنگهای دگرگون به شمار می روند.

در واقع سنگ چينی از خانواده سنگهای مرمریت می باشند که در نقاط مختلف از نظر میزان دگرگونی و بعضی ترکیبات شیمیایی متفاوت هستند.
سنگ چینی اغلب دارای بلورهای درشت است. این بلورهای درشت وجه تمایز سنگ چینی با سنگهای کربناتی رسوبی است.

گاهی اوقات در مورد سنگ چینی یا سنگ کریستال تصور اشتباهی بوجود می آید که این سنگ از چین وارد شده است. این نوع سنگ محصول معادن خود ایران است که در دسته هایی نظیر سنگ چینی الیگودرز، سنگ کریستال ابری، سنگ سیرجان و … دسته بندی می شوند.

 

ویژگی سنگ چینی

سنگ چینی اغلب دارای بلورهای درشت سفید و یا خاکستری روشن تا کرم هستند.
کانی اصلی تشکیل دهنده آنها کلسیت می باشد ولی در برخی از آنها نیز کوارتز وجود دارد که با افزایش آن میزان سختی سنگ زیادتر می شود.
مقاومت خم شدن آن بین شش تا پانزده مگاپاسکال و مقاومت کششی آن به طورمتوسط چهار مگاپاسکال است.تخلخل این سنگ بسیار کم و بین ۳ /۰ تا ۲/ ۱ درصد است.

این سنگ ها در سال های گذشته در فضاهای مختلف پروژه های ساختمانی به کار برده می شد اما مدتی است که استفاده از آنها به شدت کاهش یافته است. دلیل آن هم تنوع زیاد سنگ تراورتن می باشد.
استفاده از سنگ چینی برای نما و فضای خارجی کاملا فنی و صحیح می باشد و این سنگ از لحاظ جذب آب و چسبندگی دوغاب بین گرانیت و تراورتن قرار دارد، به این معنی که به اندازه سنگ تراورتن جذب کننده و نه به اندازه گرانیت نچسب است.

 

انواع سنگ چینی

سنگ چینی انواع مختلفی داشته و به همان نسبت ویژگی‌ها و قیمت متفاوتی نیز دارد. از انواع مهم این سنگها عبارتنداز :
1. چینی نیریز
2. چینی ازنا
3. چینی سفید الیگودرز
4. چینی سفید لایبید
5. چینی سلماس
6. چینی سیرجان

 

ویژگی های سنگ چینی ازنا

به طور کلی موارد زیر جزو ویژگی‌های سنگ چینی ازنا می‌باشند.
1. دارای سطحی صیقلی و صاف
2. میزان تخلخل بسیار پایین
3. جذب آب بسیار پایین
4. مقاومت نسبتا خوب در برابر خوردگی و ساییدگی
5. مناسب جهت استفاده‌های گوناگون
6. مقاوم در برابر حرارت ملایم
7. مناسب برای استفاده در آب و هوای معتدل

 

معدن سنگ و کارخانه چینی ازنا

معدن سنگ چینی ازنا در شهر ازنا از توابع استان لرستان در نزدیکی های شهرستان درود قرار دارد.
این معدن تقریبا 25 کیلومتر با شهرستان درود فاصله دارد. نحوه استخراج به صورت خام یا کوپ انجام شده و پس از انتقال به کارخانه‌های مخصوص فرآوری سنگ چینی، آن را به صورت اسلب یا تایل در می‌آورند.
در حین فرآیند فرآوری سنگ، سطح آن را صیقلی کرده و با ایپوکسی یا رزین می‌پوشانند. با این روش عمر سنگ را بیشتر کرده و احتمال نفوذ آب، خراش خوردگی و خراب شدن سنگ را نیز کمتر می‌کنند. سنگ‌های اسلب ازنا به صورت کوپ نیز صادر می‌شوند. اما برای استفاده‌های داخلی بعد از فرآوری به اندازه‌های دلخواه مشتری درآمده و به فروش می‌سند.

 

سنگ پلاک چینی

سنگ پلاک یکی از مدل و طرحهای مختلف سنگ ساختمانی است که می توان از آن در مکان های گوناگون منزل استفاده کرد. این محصول مزیت های بسیار زیادی دارد که از اصلی ترین آنها می توان به مقاومت این کالا در برابر سایش و رطوبت اشاره کرد.
این محصول ضخامت بالایی در برابر دیگر سنگ های ساختمانی دارد و می توان از آنها در راه پله ساختمان استفاده کرد. برای انتخاب سنگ پلاک ساختمان باید از راهنمایی های مختلفی استفاده شود .

 

مهمترین سنگهای پلاک

1. یکی از مهمترین مواردی که افراد در زمان خرید این محصول باید به آن توجه کنند، مکان استفاده این کالا است. بهتر است که افراد این نوع سنگ را با توجه به مکانی که می خواهند از آن استفاده کنند، انتخاب نمایند.
2. از دیگر مواردی که در هنگام سفارش این محصول باید به آن توجه شود، ظاهر و زیبایی این مدل سنگ است. بهتر است که رنگ های مختلف این محصول را با توجه به نیاز و دکوراسیون داخلی منزل خود استفاده کنید.
3. از دیگر راهنمایی که در هنگام خرید بهتر است که به آن دقت گردد، قابلیت شست و شوی آن می باشد. بهتر است سنگ هایی را تهیه کنید که به راحتی شسته می شوند.

 

سنگ قبر ازنا

این سنگ از جنس ازنا بوده و از معدن سنگ سفید ایرانی می باشد که مقاومت آن در برابر شرایط مختلف بالا بوده و همچنین قیمت بسیار مناسب تری نسبت به بقیه دارد. که در ابعاد مختلفی با ضخامت 3 سانتی متر می باشد.
حکاکی و خطاطی بر روی این سنگ توسط متخصصین و هنرمندهای با ظرافت خاصی انجام می شود، بدین صورت که در ابتدا خطاط متن را می نویسد و پس از رضایت خریدار روی سنگ می رود.

 

قیمت سنگ چینی ازنا و سفید

قیمت سنگ چینی ازنا ازمتری 120 هزارتومان شروع میشودو بستگی به نوع طرح و کیفیت آن دارد.

 

ویژگیهای سنگ چینی سفید ازنا

1. تراکم بسیاربالا
2. سطح صیقلی فوق العاده
3. ساب پذیری بسیار زیبا و عالی
4. مقامت فشاریبالا
5. مقاومت فشاری مناسب
6. جذب آب ناچیز
7. قیمت بسیارمناسب

دیدگاه‌ها بسته شده اند.